Rámová konstrukce je v současné době stále nejčastějším typem stavebního systému dřevostaveb. Konstrukce dřevostavby je sestavena z dřevěných nosných prvků, tzv. stojek, které jsou vertikálně umístěné v rozmezí 600 – 625 mm. Tyto stojky jsou pevně ukotveny ke spodnímu a hornímu pasu, čímž vzniká rám. Takto zhotovená konstrukce dřevostavby se následně opláští z obou stran.
Ke zhotovení rámové konstrukce dřevostaveb se nejčastěji využívá smrkového ostrohranného řeziva. Aby byla zvýšena odolnost smrkového řeziva a bylo zamezeno napadení dřeva různými parazity, je nutné dřevo nejprve vysušit a poté ošetřit vhodnou impregnací. Rámovou konstrukci dřevostaveb lze zhotovit také z konstrukčního stavebního dřeva, které se označuje nejčastěji jako KVH profil. KVH profily jsou oproti řezivu z pily odolnější a mají mnoho výhod, jako např. tvarovou stálost, to znamená, že se nekroutí a nepraskají. Jedná se o vysušené a ohoblované hranoly, na kterých jsou z čela vyfrézovány zubové spoje, do nichž je naneseno lepidlo a hranoly jsou k sobě tlakem slepeny. Cena rámové konstrukce dřevostavby je v případě použití KVH profilů vyšší díky svým přidaným hodnotám a technologickému procesu, který předchází jejich výrobě.
Samotná realizace rámové konstrukce dřevostavby na staveništi probíhá tak, že se na stavbu doveze již připravené a nařezané dřevo dle spočítaných dimenzí, následně si ho tesaři rozdělí a přetřídí tak, aby montáž probíhala co nejsnadněji a na připravenou základovou desku začínají montovat konstrukci dle projektové dokumentace. Jakmile je konstrukce neboli kostra dřevostavby hotová, přichází na řadu opláštění, které se u difúzně uzavřených a difúzně otevřených konstrukcí liší.
V případě difúzně uzavřené konstrukce se používá sádrovláknitá deska a na ní se kotví fasádní polystyren. Po polystyrenu je naneseno lepidlo a následně finální fasádní omítka. Samotná rámová konstrukce je vyplněna minerální izolací a z vnitřní strany opatřena parotěsnou fólií, která chrání konstrukci před vlhkostí a zároveň snižuje tepelné ztráty.
Hlavním cílem difuzně otevřené konstrukce dřevostavby je, aby byl dům zhotoven tak, že umožní volný prostup plynů a vodních par v podobě molekulárního přenosu z interiéru do exteriéru, to znamená, že je dům opatřen tepelnou izolací s nízkým difuzním odporem (není zde použita parozábrana). U tohoto typu domu se na rámovou konstrukci kotví dřevovláknitá deska, následuje lepidlo a finální silikátová fasáda. Konstrukce dřevostavby je vyplněna speciální minerální tepelnou izolací, která splňuje podmínky certifikovaných difúzně otevřených konstrukcí. Ze strany interiéru je na konstrukci umístěna OSB deska, která plní funkci parozábrany a omezuje tak pronikání vodních par na minimální přijatelnou hodnotu a zároveň zamezuje proudění teplého vlhkého vzduchu do samotné konstrukce dřevostavby.
Mezi hlavní výhody rámových konstrukcí dřevostaveb patří velká variabilita v tvarech a složitých detailech domů, odolnost vůči zatížení – hodí se tedy i pro vícepodlažní domy, vynikající tepelně izolační vlastnosti při malé tloušťce stěn. Jsou zde využity ekologické stavební materiály.
Oproti sendvičovým panelům vyrobeným ve specializovaných halách je rámová konstrukce dřevostavby časově náročnější a doba výstavby se tedy prodlužuje.