Hypoteční úvěr a úrokové sazby ovlivňují dostupnost dřevostaveb
Situace, kdy byly úrokové sazby velice příznivé a podmínky pro získání hypotečního úvěru poměrně snadno dosažitelné, je v současné době bohužel minulostí. Nyní úrokové sazby dosahují k hranici 5 % a předpokládá se, že se budou s největší pravděpodobností i nadále zvyšovat. Do konce pololetí roku 2022 by mohly atakovat hranici 6 %.
Úrokové sazby rostou od března 2021 a předpoklad jejich neustálého zvyšování vyvolal u populace velký zájem o jejich sjednání za ještě „výhodných a příznivých“ podmínek. V roce 2021 byl uzavřen rekordní počet hypotečních úvěrů, k čemuž pravděpodobně přispěla i koronavirová krize. Lidé neinvestovali v tak velké míře jako v předchozích letech své finanční prostředky do cestování a začali více investovat do vlastního bydlení, případně pořizování různých rekreačních objektů. Co se týká zájmu o naše dřevostavby, nebyl tedy doposud zaznamenán žádný velký propad.
Značný vliv na hypoteční trh mají současná ekonomická situace a opatření, která provádí Česká národní banka. Neustále rostoucí míru inflace se ČNB snaží zpomalit různými opatřeními, protože se očekává, že inflace i nadále poroste. ČNB zvyšuje základní úrokové sazby, což se promítlo do zvyšování hypotečních sazeb. Základní úroková sazba je nyní nevyšší od roku 2002. Od srpna 2021 má ČNB možnost určovat podmínky pro získání spotřebitelských úvěrů.
Od 1.4.2022 budou podmínky nastaveny tak, že lidé od 36 let budou mít k hypotečním úvěrům ztížený přístup. Podmínkou pro získání úvěru je to, že jeho celková výše nesmí překročit 8,5 násobek ročního čistého příjmu. Pro zájemce mladší 36 let nesmí přesáhnout 9,5 násobek. Dále splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Splátka zájemce mladšího 36 let nesmí přesáhnout 50 % čistého měsíčního příjmu. Od dubna mohou banky půjčit 80 % zástavy nemovitosti. V případě žadatele mladšího 36 let půjčí až 90 %.
Vzhledem k výše uvedeným bodům se předpokládá, že zájem o hypoteční úvěry na nějakou dobu opadne. Nepříznivým faktorem jsou také neustále vysoké ceny vlastního bydlení, ať už se jedná o byty, novostavby, rodinné domy nebo stavební pozemky. Ceny nemovitostí se drží stále velmi vysoko a nic nenaznačuje tomu, že by měl v dohledné době přijít pokles jejich cen. Neustálý růst cen energií výrazně prodražuje drtivou většinu stavebních materiálů včetně stavebních prací. Hypoteční specialisté očekávají, že v letošním roce bude mít problém hypoteční úvěr získat přibližně desetina žadatelů.
Otázka, kterou řeší velká část populace přemýšlející o vlastním bydlení je, zda se vyplatí čekat nebo nikoliv. Předpoklady České národní banky jsou nyní takové, že v příštím roce mají hypotéky oproti tomuto roku ještě podražit, proto se pro případné zájemce o vlastní bydlení v blízkých měsících čekání nevyplatí. Je možné si hypotéku alespoň předschválit s fixací současných úrokových sazeb. V případě, že případný zájemce přemýšlí o vlastním bydlení prozatím výhledově v příštích letech, je doporučení opačné, tedy počkat, až se inflace opět sníží. Tato fáze bývá v průměru do 18ti měsíců od jejího vypuknutí.