Půdorys dřevostavby

Přízemí

Návrh půdorysu pro Přízemí

Podkroví

Návrh půdorysu pro Podkroví

Malé dřevostavby

V současné době sledujeme na stavebním trhu neustálé a značné navyšování cen stavebních materiálů. Neustále rostou také ceny všech nemovitostí, ať už se jedná o již postavené byty nebo domy. Nepříznivým faktorem pro koupi nebo pořízení nemovitosti jsou zajisté také ztěžující se podmínky pro získání hypotečního úvěru a zvyšující se úrokové sazby.

V souvislosti s touto situací značná část lidí, která uvažuje o vlastním domě, zvažuje variantu „malé dřevostavby“, kdy se rozpočet na její výstavbu pohybuje cca kolem 4 000 000,- Kč. Pod pojmem malé dřevostavby si představme patrový rodinný dům dispozičně řešený nejčastěji jako 5+kk nebo 5+1, tedy dům, který naprosto dostatečně odpovídá potřebám všech věkových kategorií.

Rozměry malé dřevostavby pohybující se v této cenové relaci jsou cca 7 x 9 m. Vzhledem k omezenému prostoru bývá dispoziční řešení takovýchto rodinných domů vždy velmi podobné. To znamená, že v přízemí je umístěn obývací pokoj s kuchyní, sociální zázemí a případně 1 menší pokoj. V případě, že chtějí investoři větší prostory pro obývací část domu, je samozřejmě možné pokoj v přízemí zrušit a zvětšit si tím zmiňované společenské prostory. V podkrovní části dřevostavby najdeme zpravidla 3 pokoje a sociální zázemí.

I v malé dřevostavbě je možné dispoziční uspořádání dle individuálních potřeb investorů, to znamená, že je možné zvolit takové uspořádání a počet pokojů, kolik investor požaduje – samozřejmě v návaznosti na prostorové možnosti. Rozdělení místností je možné pomocí sádrokartonových příček různých tlouštěk a vlastností. Mezi standardní a zároveň cenově nejdostupnější řadíme příčky o tloušťkách 100 mm, 125 mm a 200 mm, kdy je každá z příček zhotovena z ocelových profilů, vyplněna zvukovou izolací a zaklopena sádrokartonovými deskami. V případě potřeby lepšího zvukového zajištění mezi místnostmi je možné zvolit silnější příčky vyplněné izolací s lepšími zvukovými vlastnostmi. U těchto příček je možné použít také dvojitý záklop sádrokartonovými deskami, který zajistí opět o něco vyšší zvukovou izolaci v interiéru malé dřevostavby. Velmi často se také využívají ztužující příčky, které zajistí vyšší pevnost a stabilitu dřevostavby. V tomto případě je ocelová konstrukce nahrazena konstrukcí z KVH profilů, vyplněna zvukovou izolací, z jedné strany zaklopena OSB deskou a následně z obou stran napřímo zaklopena sádrokartonovými deskami. Variabilita v možnostech zhotovení stěnových příček je široká a dají se kombinovat různé materiály a techniky podle individuálních potřeb investorů. Jakmile se však jedná o jakékoliv nadstandardní řešení příček, je nutné počítat i s navýšením cenového rozpočtu.  

Malé dřevostavby v cenovém rozpětí pohybujícím se okolo 4 000 000,- Kč jsou nejčastěji řešeny jako difuzně uzavřené z důvodu nižší finanční náročnosti oproti difuzně otevřeným konstrukcím. Na opláštění takto řešených rodinných domů jsou použity sádrovláknité desky Vidiwall tloušťky 1,25 cm, fasádní polystyren o tloušťce 14 cm, následuje lepidlo a síťovina. To vše je ukončeno finální silikonovou fasádou v odstínu, který si vybere investor.

Velkou výhodou malých dřevostaveb je bezesporu poměrně malá zastavěnost pozemku s maximálním využitím podlahové plochy obou pater.

Líbí se vám tato reference?

Můžeme postavit i Váš domov. Poskytněte nám hodinu Vašeho času při osobním setkání v jedné z našich kanceláří. Uděláme vše pro to, abyste odešli spokojení s dostatkem užitečných informací.

Kontaktujte nás Nezávazná poptávka